Dla Ucznia


10 wskazówek, jak stworzyć dobre opowiadanie

  1. Jeśli piszesz dla swoich rówieśników, poobserwuj ich trochę – posłuchaj, o czym rozmawiają, co jest dla nich ważne, a co nudne. Zwróć uwagę, jakich słów, odzywek i powiedzonek używają.
  2. Ustal temat i plan tekstu – czyli zastanów się, o czym chcesz napisać i co się w tekście wydarzy, co będzie w nim najważniejsze; zanotuj swoje ustalenia w punktach.
  3. Stwórz bohatera lub grupkę bohaterów – pamiętaj, aby każdy z nich był nieco inny; ważne, aby Twój bohater lub bohaterowie budzili zainteresowanie i sympatię czytelnika.
  4. Inspiruj się prawdziwymi wydarzeniami – to świetny sposób na stworzenie historii, która będzie logiczna i wiarygodna, nawet kiedy piszesz „bajkę”.
  5. Używaj krótkich zdań – dzięki temu łatwiej sprawisz, że będą one klarowne i zrozumiałe dla czytelnika, a także dodasz swojemu tekstowi dynamiki.
  6. Nie stosuj wyrazów, których nie rozumiesz – jeśli chcesz zabłysnąć trudnym lub obcojęzycznym słowem, najpierw sprawdź jego znaczenie w słowniku.
  7. Pamiętaj o humorze – dowcipne dialogi, sytuacje, opisy i porównania sprawiają, że każdy tekst dużo lepiej się czyta, a przede wszystkim… że się chce do niego wracać!
  8. Wyrzuć z tekstu niepotrzebne informacje – zostaw tylko te, które mają bezpośredni związek z akcją i bohaterem / bohaterami.
  9. Pomyśl o zaskakującym zakończeniu – dzięki temu twój tekst będzie do samego końca ciekawy i da czytelnikowi do myślenia.
  10. Nie praw morałów – od tego są dorośli. 🙂