8 grudnia 2014 r. był dla wszystkich uczniów naszych szkół wyjątkowym dniem. Nasze spotkanie rozpoczęło się o godz. 08:00. Przyszliśmy do szkoły, tak jak w inne dni. Jednak tego dnia lekcje się nie odbyły, ponieważ wraz NMP Niepokalaną udaliśmy się w podróż ku radości i zabawie oraz ku przeszłości, dzięki której powstało Zgromadzenie Salezjańskie, a tym samym i nasza szkoła. W podróż udaliśmy się do Lądu nad Wartą do Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego, gdzie wspólnie spędziliśmy dopołudniowe godziny. Po przyjeździe udaliśmy się do Oratorium Piątki Poznańskiej, w którym przywitał nas Ksiądz Rektor Mariusz Chamarczuk. Później poczęstowano nas pączkami i rozpoczęła się zabawa. Wraz z klerykami bawiliśmy się i graliśmy w ping ponga, w piłkę nożną, w bilard oraz w piłkarzyki.

Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej obejrzały film animowany o piratach. Około godz. 11:15 udaliśmy się do kaplicy, aby przygotować się do Mszy św. Mieliśmy teraz także możliwość skorzystania z Sakramentu Pojednania. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Dyrektor Marek Woś, a oprawę liturgiczną przygotowali klerycy. Na kazaniu ks. Dariusz powiedział, że to właśnie 8 grudnia 1841 r., w Turynie we Włoszech św. Jan Bosko rozpoczął swoją pracę na rzecz wychowania młodzieży. Od tego dnia rozpoczęło się dzieło, które przyczyniło się do powstania Zgromadzenia Salezjańskiego i historii, w której i my mamy swój udział, uczęszczając do Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego.

Po Mszy Św. nasi uczniowie z gimnazjum, w ramach podziękowania za ten dzień, przedstawili w kaplicy krótki program poetycko-muzyczny o przemijaniu. Po nim udaliśmy się do jadalni na jakże wyczekiwany bigos. Po obiedzie mogliśmy również zwiedzić kompleks klasztorny wybudowany przez Cystersów. Około godz. 14:00 powróciliśmy do Konina i tak zakończyliśmy nasze wspólne przeżywanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.
/tekst zredagował ks. Dariusz/